21 lutego 2024

Jak skutecznie wynająć lokal użytkowy [poradnik]

Środowisko

Jak zaoszczędzić na rachunku za energię elektryczną?

Środowisko

10 sposobów na to, jak cieszyć się przyrodą i...

Harcerstwo

Jak zostać harcerzem?

Funkcje kierownika drużyny w ZHP

Czym jest BSA?

10 sposobów na to, jak cieszyć się przyrodą i jednocześnie być przyjaznym dla środowiska

10 sposobów na to, jak cieszyć się przyrodą i jednocześnie być przyjaznym dla środowiska

 

Kiedy słyszysz słowo "zielony", przychodzą Ci na myśl obrazy bujnych, zielonych trawników i drzew. Ale co by się stało, gdyby można było wprowadzić tę samą zieleń do wnętrza budynku? Co by było, gdyby można było upiększyć swój dom i przestrzeń biurową bez poświęcania wydajności lub sprawności? Taka jest właśnie idea ekologicznych renowacji: przekształcanie starych budynków w energooszczędne przestrzenie mieszkalne. Niezależnie od tego, czy chcesz zmniejszyć, czy zmaksymalizować potencjał swojej nieruchomości, oto kilka prostych sposobów, aby jak najlepiej wykorzystać każdą przestrzeń, która jest częścią nowego porządku naturalnego.

 

Zachowaj to, co naturalne

Jeśli mieszkasz w tradycyjnym domu jednorodzinnym, istnieje duże prawdopodobieństwo, że w którymś momencie go przemalowałeś. Prawdopodobnie wybrałeś kolor, który nie jest ani zbyt ciemny, ani zbyt jasny. Jeśli jednak jesteś właścicielem budynku o mieszanym przeznaczeniu, masz problem: kolory mogą się różnić w zależności od lokalu, a nawet na tym samym piętrze. Jeśli chcesz zachować naturalny charakter budynku, unikaj jaskrawych, podstawowych kolorów, takich jak czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski i fioletowy. Zamiast tego używaj kolorów ziemi, brązu, szarości i czerni, aby stworzyć bardziej naturalną atmosferę. Jeśli budynek istnieje już od jakiegoś czasu, może Cię kusić, aby ukryć oryginalność i niebanalność swojego projektu, malując go w bardziej współczesnym stylu. Jednak takie postępowanie może nie tylko obniżyć wartość oryginalności budynku, ale także spowodować uszkodzenia strukturalne i kosztowną konserwację w przyszłości. Zamiast tego zachowaj autentyczny wygląd budynku, zachowując oryginalne kolory i malując go w tym samym stylu, co otaczająca go architektura.

 

Wyłącz latarki

Nie jest tajemnicą, że oświetlanie pokoju w ciemności może być bardzo rozpraszające i powodować wiele problemów, których można uniknąć. Dlatego właśnie należy wyłączać światło, gdy śpimy, pracujemy przy komputerze lub przebywamy na świeżym powietrzu. Światła wytwarzają także ciepło, które może być szkodliwe zarówno zimą, jak i latem, a nawet w zimie (kiedy nie powinny być włączone 24 godziny na dobę). Aby ograniczyć marnowanie energii, należy wyłączać światło, gdy się go nie używa. Jeśli już musisz zapalić światło, sprawdź, czy zużywa ono tyle energii, ile mogłoby. Jeśli nie, wyłączaj i ponownie włączaj światło, aby oszczędzać energię.

 

Obejść się bez komputerów i telefonów

Kontrolowanie zużycia energii jest jedną z najważniejszych rzeczy, jakie możesz zrobić, by oszczędzić pieniądze i środowisko. Dlatego dobrze jest ograniczyć do minimum korzystanie z komputera i telefonu. Unikaj używania komputera do takich czynności, jak bankowość, zakupy, rezerwacja lotów czy wysyłanie e-maili. Podobnie, nie trzymaj telefonu włączonego, gdy nie powinieneś go używać - korzystaj z niego tylko wtedy, gdy jesteś w pracy lub gdy możesz do kogoś zadzwonić lub wysłać SMS-a. Jeśli musisz mieć komputer, wyłączaj go, gdy go nie używasz, i staraj się oszczędzać na kosztach energii, wyłączając go, gdy go nie używasz (aby nie pobierał tak dużo prądu). Podobnie, nie trzymaj telefonu włączonego, gdy nie powinieneś go używać - korzystaj z niego tylko wtedy, gdy jesteś w pracy lub gdy możesz do kogoś zadzwonić lub wysłać SMS-a.

 

Buduj z lokalnych materiałów: Zrównoważony rozwój zaczyna się w domu

Gdy kupujesz materiały do nowego projektu budowlanego, możesz jeszcze bardziej obniżyć emisję dwutlenku węgla, wykorzystując je we własnym domu. Zamiast kupować wymyślne ceramiczne lub szklane stoliki do kawy, urny i wazony, sięgnij po lokalne materiały, takie jak cedr, kamień, kute żelazo lub beton, aby uzyskać bardziej naturalny wygląd. Zamiast kupować drogie oprawy oświetleniowe, użyj świec, lampek metalohalogenkowych lub lampek LED, aby stworzyć bardziej romantyczną atmosferę. Dekorując dom, używaj materiałów, które przetrwają lata, a nie tylko dzień, w którym je kupiłeś. Gdy idziesz na imprezę charytatywną lub oddajesz samochód, zawsze zabieraj ze sobą materiały, dzięki którym jeszcze bardziej zmniejszysz swój ślad węglowy.

 

Wyłączaj podgrzewacz wody i używaj dehydratora

To prawda, że podgrzewacze wody zapewniają ciepłą wodę przez cały rok, ale podczas zimnej lub gorącej pogody warto skorzystać z dehydratora, by zmniejszyć swój ślad węglowy. Odwadniacz działa jak odwrócony piec: zamiast podgrzewać wodę, odbiera ciepło ze ścian i podłóg budynku, zamieniając je w suche, użyteczne ciepło. Dostępne są osuszacze przeznaczone do domów i budynków komercyjnych, które mogą być wykorzystywane do usuwania wilgoci z powietrza. Można również wykonać własny osuszacz, używając pustego pojemnika po żywności, takiego jak opakowanie po przekąskach, jako filtra suchego powietrza. Jeśli w czasie chłodów musisz stale włączać podgrzewacz wody, odwodnij trochę warzyw, aby jeszcze bardziej zmniejszyć emisję dwutlenku węgla.

 

Zmniejsz swój ślad węglowy: Modernizacja instalacji wodno-kanalizacyjnej w celu zmniejszenia emisji

Instalacje wodno-kanalizacyjne są jednym z największych emitentów gazów cieplarnianych poza domami. Aby zmniejszyć emisję dwutlenku węgla, należy zmodernizować wszystkie rury i armaturę, aby ograniczyć ich emisję. Aby ograniczyć emisje z instalacji wodno-kanalizacyjnych, w przypadku takich urządzeń, jak toalety, prysznice i pralki, należy zawsze spuszczać wodę z przewodów zasilających, a nie z przewodów odpowietrzających. Ubrania i inne elementy garderoby należy przechowywać w szafie na ubrania, a nie na sznurze. Gdy robisz pranie, wiruj ubrania tylko w pralkach.

 

Podsumowanie

Twój budynek może być stary i Ciebie może to nie obchodzić, ale środowisko tak. Kiedy więc rozważasz przeprowadzenie ekologicznej renowacji budynku, weź pod uwagę poniższe wskazówki, aby jak najlepiej wykorzystać przestrzeń, która jest częścią nowego, naturalnego porządku. Zachowaj naturalny charakter Zachowaj naturalny charakter budynku, wybierając kolory ziemi, brązowe, szare i czarne. Unikaj jaskrawych, podstawowych kolorów, takich jak czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski i fioletowy. Zamiast tego używaj kolorów ziemi, brązów, szarości i czerni, aby stworzyć bardziej naturalną atmosferę. Jeśli budynek istnieje już od jakiegoś czasu, traktuj go jak dziecko w rękawiczkach, zachowując jego oryginalny styl, ale modernizując go. To nie tylko wygląda naturalnie, ale także pomaga budynkowi dłużej przetrwać. Ogranicz do minimum zużycie energii elektrycznej i wody Wyłączaj światło, gdy go nie używasz Zrezygnuj z komputerów i telefonów Buduj z lokalnych materiałów: Zrównoważony rozwój zaczyna się w domu Wyłączaj podgrzewacz wody i używaj dehydratora Zmniejsz swój ślad węglowy: Modernizacja instalacji wodno-kanalizacyjnej w celu zmniejszenia emisji Przygotuj się na zazielenienie swojego budynku dzięki tym pomysłom na ekologiczną renowację!