Spotkania w Afryce Zachodniej

Kolejny wyjazd członków Zespołu Projektu Jamboree 2023 za nami! Reprezentacja ZHP w składzie: hm. Paweł Chmielewski – skarbnik ZHP, hm. Piotr Kowalski i pwd. Magdalena Noszczyk wzięli udział w konferencji zonalnej Afryki Zachodniej, która odbywała się w Beninie w dn. 23- 26.02.2017.

Konferencja odbywała się na stadionie narodowym w Cotonou, największym mieście Beninu. Dla Magdy i Piotrka było to spotkanie starych przyjaciół, ponieważ ze skautami z Nigerii, Nigru, Ghany, Togo, Wybrzeża Kości Słoniowej, Burkina Faso i Beninu widzieli się już podczas Africa Scout Jamboree. Gościem honorowym wydarzenia był Ambasador RP w Nigerii, Pan Andrzej Dycha, który wspólnie z hm. Pawłem Chmielewskim zapraszał uczestników konferencji do Polski na Światowe Jamboree Skautowe w 2023 roku.

Organizatorami konferencji był Zarząd organizacji skautowej z Beninu oraz zespół Regionu Afrykańskiego WOSM. W wydarzeniu wzięła też udział wiceprzewodnicząca Światowego Komitetu Skautowego. Oprócz konferencji, w której wzięło udział około 120 osób, odbyło się także Youth Forum i Skautowe Forum Edukacyjne. Podczas Youth Forum pwd. Magda Noszczyk prezentowała nowy projekt Regionu Europejskiego WOSM „Aktywni Obywatele Świata” realizowany przez organizacje skautowe w Polsce, Czechach, Słowenii, Słowacji, Niemczech, Grecji i Szkocji wspierany merytorycznie przez Europejskie biura WOSM i WAGGGS.

– Poza promocją kandydatury ZHP i Gdańska do organizacji Światowego Jamboree Skautowego na Wyspie Sobieszewskiej mieliśmy możliwość porozmawiania o współpracy dwustronnej ze skautami z Afryki Zachodniej. Jest więc spora szansa, że nasi instruktorzy jeszcze nie raz pojawią się w krajach nad Zatoką Gwinejską – mówi hm. Piotr Kowalski

Szczególnym zainteresowaniem uczestników i uczestniczek konferencji cieszyły się tematy związane z wizami do strefy Schengen, Fundusz Solidarnościowy, Home Hospitality i program Stopover Europe.

Po zakończeniu konferencji Magda i Piotrek ruszyli do Senegalu, gdzie mieli spotkanie z przedstawicielami dwóch organizacji skautowych (katolickiej i laickiej) oraz z zarządem Federacji, która jest członkiem WOSM. Dalej pojechał już tylko Piotrek – do Zimbabwe, gdzie odbyło się spotkanie z Komisarzem Zagranicznym tego kraju oraz zarządem organizacji skautowej. Rozmowy w Zimbawbe dotyczyły zarówno oferty Światowego Jamboree Skautowego w Polsce, jak i współpracy przy organizacji Africa Scout Day w 2018 roku. Najbliższy Africa Scout Day zacznie się już 7 marca w Aruszy w Tanzani, gdzie właśnie zlatuje się delegacja ZHP.