Prezydent Andrzej Duda z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą do skautów ze wszystkich Narodowych Organizacji Skautowych

Prezydent Andrzej Duda z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą do skautów ze wszystkich Narodowych Organizacji Skautowych

– Organizacja Jamboree oznacza dla wybranego kraju wielki zaszczy i honor. Bardzo byśmy chcieli, aby w 2023 roku wyróżnienie to przypadło Polsce, gdzie idea skautingu jest znana i rozwijana już od ponad stu lat – mówi Para Prezydencka w filmie popierającym kandydaturę Polski i Związku Harcerstwa Polskiego do organizacji Światowego Jamboree Skautowego, które może odbyć się w Gdańsku, na Wyspie Sobieszewskiej w 2023 roku. Proces kandydatury do organizacji największego skautowego zlotu to niepowtarzalna okazja do promocji Polski i Gdańska na całym świecie.

Światowe Jamboree Skautowe to najważniejsze wydarzenie Światowej Organizacji Ruchu Skautowego (WOSM) wymyślone dla młodych ludzi w wieku od 14 do 17 lat, którzy są członkami narodowych organizacji skautowych. WOSM to najliczniejsza członkowska organizacja pozarządowa na świecie, zrzeszająca kilkadziesiąt milionów ludzi. Światowe Jamboree to dwa tygodnie atrakcyjnego programu edukacyjnego, młodzi ludzi ludzie z ponad 160 krajów, wszystkie rasy i religie w jednym miejscu.

Trwa ostatni rok promocji kandydatury ZHP do organizacji Światowego Jamboree Skautowego w Gdańsku, w 2023 roku. O tym, czy Jamboree odbędzie się w Polsce czy w Korei Południowej, która jest naszym konkurentem, dowiemy się w sierpniu 2017 roku podczas konferencji Światowej Organizacji Ruchu Skautowego w Azerbejdżanie.

Przed tym wydarzeniem instruktorzy ZHP, którzy są wolontariuszami w Zespole Projektu Jamboree, promują Polską kandydaturę na regionalnych konferencjach WOSM na całym świecie (regiony: Europa, Eurazja, Azja – Pacyfik, Arabski, Afrykański i Interamerykański) oraz uczestniczą w bilateralnych spotkaniach z członkami zarządów Narodowych Organizacji Skautowych.

Prezydent RP Andrzej Duda od ponad roku stoi na czele komitetu honorowego Jamboree 2023. Poparcie Pary Prezydenckiej dla kandydatury Polski i Związku Harcerstwa Polskiego do organizacji Światowego Jamboree Skautowego wyraża także wystąpienie, które po raz pierwszy zostało pokazane na Konferencji Regionu Eurazjatyckiego 8 października w Armenii. – Pragniemy, aby skauci z całego świata przybyli na Jamboree do Gdańska – do miejsca narodzin Solidarności, która przyniosła Polakom wolność i w wyjątkowy sposób wyraziła – tak ważnego również dla skautingu –ducha wspólnoty. Gdańsk to miasto magiczne i symboliczne, gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością. To miejsce, w którym historia Polski stała się częścią historii świata – mówią Prezydent Andrzej Duda z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą.

Jeśli na konferencji Światowej Organizacji Skautowej w Azerbejdżanie ZHP i Polska otrzymają prawo do organizacji Jamboree w 2023 roku w Gdańsku, na Wyspie Sobieszewskiej, wcześniej czeka nas tam jeszcze Zlot Skautów EuroJam w 2021. Pewne jest, że już w 2018 roku, również na Wyspie Sobieszewskiej, odbędzie się Zlot z okazji 100-lecia ZHP.

Realizacja zadań związanych z procesem wyboru Polski i ZHP na organizatora Światowego Jamboree Skautowego jest możliwa dzięki wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Miasta Gdańska – planowanego Miasta-Gospodarza Jamboree w 2023 roku.

Więcej informacji o przygotowaniach i kandydaturze ZHP i Gdańska do organizacji Światowego Jamboree Skautowego: www.polska2023.pl, www.facebook.com/polska2023.