Polska podczas Africa Scout Day 2017 w Tanzanii

Rozległy i pełen zieleni teren, z widokiem na najwyższy aktywny wulkan w Afryce, czyli Mount Meru. To nie jest widok z bajki, lecz Arusha – miejsce tegorocznego zlotu „Africa Scout Day”. Setki skautów z krajów afrykańskich przez 4 dni doświadczały tu przygody współpracując ze sobą i biorąc udział w zlotowych warsztatach. A wszystko po to, by zgodnie z mottem ruchu skautowego, zostawić świat lepszym niż się go zastało.

Związek Harcerstwa Polskiego bardzo aktywnie zaangażował się w to wydarzenie. Głównym polem współpracy było szkolenie i pomoc miejscowym skautom w prowadzeniu działań promocyjnych. W tym celu już w listopadzie pierwsza grupa trenerów poleciała do Tanzanii by przeprowadzić tygodniowe szkolenie z zakresu komunikacji i promocji w skautingu. Drugą częścią i podsumowaniem projektu był właśnie zlot z okazji Africa Scout Day, podczas którego Polacy włączyli się w działania Media Team.

Ponadto, w ramach współpracy, ZHP przygotowało zajęcia programowe związane z realnymi potrzebami Tanzanii. Wraz z Fundacją Polska – Afryka Wschodnia, prowadzoną przez Roberta i Małgorzatę Zduńczyków, zostały przeprowadzone warsztaty i pokaz produkcji brykietów opałowych z odpadów. Metoda opracowana przez fundację pozwala bardzo niskim kosztem i przy wykorzystaniu materiałów dostępnych na miejscu, wytwarzać bardzo dobre źródło energii.

Oprócz udziału w zlocie, reprezentacja ZHP odwiedziła cmentarz polskich wygnańców z lat 1942-1952. Hołd wygnanym i uciekającym Polakom na obczyznę złożyła Naczelnik ZHP dh. Hm. Małgorzata Sinica.

Ceremonia zakończenia, w której uczestniczyli najważniejsi przedstawiciele Rządu Tanzanii, Światowego Biura Skautowego oraz Regionu Afrykańskiego była wydarzeniem, które niosło za sobą wartość merytoryczną poruszającą teraźniejsze problemy kontynentu oraz podziękowania dla wszystkich zaangażowanych w ruch skautowy za ich wkład i pracę. Jednym z najważniejszych punktów ceremonii było przekazanie flagi Africa Scout Days kolejnej organizacji skautowej, która zorganizuje zlot w przyszłym roku. Pięknym akcentem było wstąpienie Związku Harcerstwa Polskiego do Afrykańskiej Fundacji Skautowej (Africa Scout Foundation) pogłębiając naszą dotychczasową współpracę i zaangażowanie w region. Obecność reprezentacji polski i długoterminowa współpraca podczas Africa Scout Day została doceniona przez organizatorów; zostały złożone na ręce druhny harcmistrz Małgorzaty Sinicy podziękowania dla ZHP.