28. Konferencja Regionu Arabskiego WOSM w Omanie

Związek Harcerstwa Polskiego kandyduje do miana organizatora Światowego Zlotu Skautów Jamboree w 2023 w Gdańsku. Jest to zaszczyt dla danego kraju organizować tak ważne wychowawcze wydarzenie dla młodych ludzi z całego świata. O tym czy Polsce przypadnie ten tytuł dowiemy się podczas najbliższej Światowej Konferencji Skautowej w 2017, która odbędzie się w Azerbejdżanie. Do tego czasu wolontariusze projektu POLSKA2023 wraz z władzami naczelnymi ZHP i prezydentem Miasta Gdańsk przedstawiają ofertę kandydatury skautom na całym świecie.

Na początku listopada polska delegacja uczestniczyła w 28 Skautowej Konferencji Regionu Arabskiego oraz cześć delegacji na poprzedzającej 3-ciej Skautowej Konferencji Regionu Arabskiego Młodych w stolicy Omanu, Maskacie. Podczas intensywnego tygodnia działań polscy harcerze mieli możliwość odczuć na własnej skórze podobieństwa, które łączy wszystkich skautów należących do Międzynarodowej Organizacji Skautowej, ale przede wszystkim było to czas wytężonej pracy, w którym zostało odbytych wiele ważnych rozmów; przedstawiona wizja Jamboree w 2023 z wszystkimi delegacjami krajów arabskich podczas receptions gdzie uczestnicy forum mogli wysłuchać słów Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza i zastępcy Naczelnika hm. Krzysztofa Budzyńskiego, a przy okazji skosztować specjałów polskiej kuchni dzięki pomocy miejscowej Polonii.

Ważnym elementem były również spotkania bilateralne z delegacjami wszystkich krajów regionu podczas, których mogli poznać odpowiedzi na wszystkie nurtujące ich pytania. Jak podkreślał podczas spotkań Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz:

Gdańsk jest perfekcyjnym miejscem do przyjęcia skautów z całego świata”. Najważniejszym wydarzeniem polskiej delegacji był czas przeznaczony na prezentacje dla kandydatów do organizacji wydarzenia goszczącego gości z około 160 krajów przed wszystkimi uczestnikami forum. W tym czasie został zaprezentowany m.in. z przemówienia Prezydenta Rzeczpospolitej Polski przedstawiający olbrzymi wkład i poziom zaangażowania Rządu Polskiego w kandydaturę organizacji największego skautowego wydarzenia na świecie.

Podczas konferencji jej uczestnicy mogli uzyskać wszelkie informacje o polskich miastach, kulturze, zwyczajach i kandydaturze na naszym stoisku. Nie zabrakło na nim polskich jabłek, pierników i krówek, które na wszystkich zrobiły ogromne wrażenie!

Oprócz tego był to czas wymiany doświadczeń podczas wartościowych i inspirujących rozmów z delegatami z Azji i Afryki pozwalających nie tylko poszerzyć horyzonty ale też nabrać nowego spojrzenia na te same działania, zawierania nowych znajomości i pogłębiania tych już wcześniej zawartych, czy kreatywnego działania widząc w dyskutujących podczas obrad forum i warsztatów skatów z regionu arabskiego.

Konferencja regionalna w Omanie była poprzedzona konferencją w Armenii i Stanach Zjednoczonych gdzie również była obecna polska delegacja.